Co powinni wiedzieć przewoźnicy delegujący swoich kierowców do Czech?

W Czechach pojawiły się ndelegowanie kierowcy czechyowe wymagania dotyczące kierowców w przewozie międzynarodowym. Zaświadczył to oficjalnie Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy. Delegowanie kierowcy Czechy nie jest takie trudne. Od kierowcy wysyłanego do pracy na terenie Czech żąda się posiadania właściwej specyfikacji potwierdzającej zatrudnienie w języku czeskim (umowę o pracę czy zlecenie). Za naruszenie tego nakazu grożą rzeczywiście wysokie grzywny pieniężne. Oprócz warunku dokumentacji kierowcy międzynarodowi mają prawo, lecz wcale nie muszą podlegać czeskim statutom związanym np. z płacą minimalną.

Wymagania dla firm transportowych delegujących pracowników do Czech

Republika Czeska z dniem 1 kwietnia 2017 r. zaimplementowała do swego prawa nakazy unijnej dyrektywy Rady 2014/67/UE w sprawie przestrzegania dyrektywy 96/71/WE odnoszącej się do delegowania pracowników w zakresie świadczenia usług. Zatem zobowiązano wszelkich zagranicznych pracodawców delegujących pracowników do pracy chwilowej w Czechach do zaprezentowania kopii dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Dotyczy to też pracowników mobilnych, w tym przewoźników drogowych. Kierowcy w transporcie międzynarodowym powinni posiadać przy sobie umowę o pracę przetłumaczoną na język czeski ( lub inne pisemne zaświadczenie nawiązania umowy pomiędzy delegowanym a pracodawcą). Pisma te nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego zatem można skorzystać z gotowych wzorów umów przetłumaczonych na dany język. Rekomenduje się także zaopatrzenie kierowcy w formularz A1, potwierdzający któremu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego podlega dany zatrudniony. Ponadto kadra spoza Unii Europejskiej muszą posiadać przy sobie dokument poświadczający ich pobyt w państwie członkowskim a także miejsce zamieszkania. Nad przestrzeganiem nakazów czuwa Państwowa Inspekcja Pracy i Regionalne Inspektoraty Pracy. Organy kontroli za brak odpowiedniej specyfikacji mają prawo nałożyć na firmę karę za delegowanie kierowcy Czechy w wielkości 500 000 CZK tj. prawie 83 000 PLN.

Minimalne wynagrodzenie podczas delegacji kierowcy do Czech

Jak chodzi zaś o stosowanie minimalnej płacy i dodatkowych świadczeń (za godziny nadliczbowe płacy minimalnej), to jednoznacznie z czeskim kodeksem pracy w stosunku do zatrudnionego z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej wysłanego do pracy w ramach transgranicznego świadczenia usług obowiązuje prawo czeskie, o ile jest dla niego bardziej pozytywne.

Dotyczy to także:·

  • maksymalnego czasu pracy,
  • minimalnego okresu odpoczynku,
  • minimalnego czasu otrzymania urlopu w roku kalendarzowym bądź proporcjonalnej jego części,
  • bezpieczeństwa i kontroli zdrowia w ciągu pracy,· równego traktowania w miejscu pracy.

Oszacowanie co jest bardziej wartościowe zależy od związku prawno-pracowniczego zawartego między pracodawcą wysyłającym zatrudnionego w ramach międzynarodowego świadczenia usług a danym pracownikiem. Minimalna stawka godzinowa w Czechach uwarunkowana jest zaklasyfikowaniem pracownika do odpowiedniej grupy pracy. Jak chodzi o kierowców samochodów do 3,5t stopa ta wynosi 72,90 CZK (ok. 12 zł), w razie kierowców pojazdów powyżej 3,5t stopa ta to 80,50 CZK (ok. 13 zł). Polscy przewoźnicy nie powinni w takim razie nader zamartwiać się płacą minimalną, albowiem w w naszym kraju stopa godzinowa jest podobna do tej w Republice Czeskiej. Delegowanie kierowcy Czechy Uwaga! Nowelizacje o minimalnym wynagrodzeniu, odpowiadającym najniższemu poziomowi zapewnianego wynagrodzenia plus wypłacaniu nadgodzin i minimalnej długości wypoczynku w roku kalendarzowym albo jego symetrycznej części nie stosuje się w razie, kiedy czas delegacji pracownika w celu sprawowania pracy w ramach transgranicznego świadczenia usług w Republice Czeskiej nie przewyższy łącznie miesiąca w roku kalendarzowym.

Podsumowanie

Czesi nie przedłożyli wzorów o delegowaniu w transporcie w takiej formie jak Niemcy czy Francuzi. Republika dostosowała tylko swoje rozporządzenia do zamierzeń dyrektywy wdrożeniowej, która systematyzuje przepisy dotyczące delegowania zatrudnionych w ramach świadczenia usług. Dla obcokrajowców obowiązują czeskie przepisy prawne, jednak tylko wówczas, jeżeli analogiczne rozporządzenia w kraju członkowskim Unii Europejskiej wysyłającym pracownika w ramach międzynarodowego świadczenia usług, okażą się mniej przydatne dla zatrudnionego. Korzyść ta oceniana jest w momencie każdego prawa wynikającego ze stosunku prawno-pracowniczego oddzielnie. Obowiązkiem zatrudnionego delegowanego do pracy na obszar Czech jest jednak posiadanie kser kwitów przetłumaczonych na język czeski, potwierdzających stanowisko w miejscu pracy. Zasady te obowiązują od 01.04.2017 r., natomiast jak do tej pory żadna nasza firma transportowa nie została ukarana mając na uwadze brak umowy o pracę w aucie. Czesi rokują jednak już w najbliższym okresie kontrole drogowe, sprawdzające warunki delegowania w przewozie. Delegowanie kierowcy Czechy

5.00 avg. rating (99% score) - 2599 votes
Zadzwoń po ofertę