Kabotaż to idealny sposób na prowadzenie aktywności frachtowej na obszarze krajów UE. Dzieje się tak, z pewnością z uwagi na konkurencyjne stawki. Dla niektórych firm stał się on rentownym interesem i opcją dla realiów oraz stawek transportowych w branży krajowej. Inni nie są wciąż dostatecznie przygotowani do świadczenia takiego wariantu usług. Jakie warunki powinno się spełnić, by przedsięwzięcie to było opłacalne oraz zgodne z przepisami, których naruszenie może wiązać się z nałożeniem dużych kar przez organy kontrolujące? A jak wiadomo nikt nie chce płacić grzywien i mandatów których mógł uniknąć. Dzięki temu artykułowi rozwiejemy wszystkie wątpliwości przewoźników wykonujących transport kabotażowy na terenie Unii Europejskiej zarówno tych którzy wykonują przewozy za pomocą ciągników siodłowych, samochodów ciężarowych czy tak zwanych busów, czyli samochodów poniżej 3,5 t.
Czym jest transport kabotażowy?
Transport kabotażowy wedle rozporządzenia o transporcie drogowym to transporty wykonywane pociągiem, pojazdem mechanicznym lub samolotem zarejestrowanym za granicą, bądź robione przez przedsiębiorstwo zarejestrowane na terenie innego państwa, niż realizowana usługa. Przewóz może posiadać źródło na terenie państwa członkowskiego lub kraju trzeciego. W kabotażu wszelakie artykuły przewożone w przychodzącym ruchu międzynarodowym muszą pozostać dostarczone. Przewoźnik ma prawo zapoczątkować wykonywanie transportu kabotażowego na terytorium państw wchodzących w skład Wspólnoty tylko w wypadku, w jakim kieruje transport międzynarodowy (musi mieć licencję wspólnotową na transport międzynarodowy). Gdy kierowca, jaki realizuje transport towarów na obszarze Unii Europejskiej pochodzi z kraju trzeciego, musi mieć świadectwo kierowcy. Uwaga! Przewoźnicy mający małe samochody dostawcze, jakich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony nie muszą mieć licencji wspólnotowej.
Najważniejsze regulacje w kabotażu na terenie Unii Europejskiej
Przeprowadzanie przewozów kabotażowych w każdych państwach członkowskich zostało ujednolicone adekwatnie z zapisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009, a nowe prawa weszły w żywot 14 maja 2010r. Stosownie z legatami Rozporządzenia transportowcy mogą po dostarczeniu załadunku w ruchu międzynarodowym tym samym samochodem wykonać do 3 frachtów kabotażowych w ciągu 7 dni kalendarzowych, sumowanych od daty rozładunku w jednym albo w większej liczbie państw członkowskich. Maksymalnie wolno przeprowadzić 3 transporty kabotażowe. Każdy rozładunek uważany jest jak niezależny transport kabotażowy (ostatni rozładunek w toku finalnej operacji kabotażowej ma obowiązek mieć miejsce nie później niż siódmego dnia o północy). Transportowcy mają prawo robić poniektóre bądź wszystkie przewozy kabotażowe zredukowane do jednego transportu kabotażowego na państwo członkowskie podczas 3 dni, jeśli wjazd do regionu nastał bez ładunku. Krajowe drogowe przewozy rzeczy wykonywane w odbierającym kraju członkowskim z wykorzystaniem spedytora niemającego siedziby w tym regionie uznaje się za prawidłowe, jak przewoźnik może przedstawić na nie niewątpliwy dowód potwierdzający transport.
Dokumenty potwierdzające przewóz kabotażowy
Od spedytorów wymaga się prowadzenia dokumentacji wszelkiego tranzytu przeprowadzanego w związku z prowadzonymi przez nich operacjami kabotażowymi. Kierowca musi posiadać przy sobie akta potwierdzające przewóz w przychodzącym ruchu międzynarodowym oraz każdy następny przeprowadzony transport kabotażowy. Informacje te znajdują się w liście przewozowym bądź konosamencie i muszą zawierać:
- nazwę, adres i podpis nadawcy;
- nazwę, adres i podpis przewoźnika;
- nazwę i adres odbiorcy, a po zrealizowaniu dostawy – jego podpis oraz datę dostawy rzeczy;
- miejsce i datę odbioru rzeczy i miejsce ich przeznaczenia;
- nazwę będącą w uniwersalnym użyciu, przypisującą istotę załadunku i procedurę pakowania, a w przypadku dóbr niebezpiecznych ich ogólnie uznaną nazwę a także ilość opakowań i ich dodatkowe oznaczenia i numery;
- masę brutto rzeczy albo ich ilość wyznaczoną w inny sposób;
- numery rejestracyjne pojazdu mechanicznego i przyczepy.
Organy kontrolne niejednokrotnie nakładają na transportowców wysokie kary za nieszanowanie warunków wykonywania przejazdów kabotażowych. Jednak proponujemy zakup OC przewoźnika dla busa
Prawo wspólnotowe a te obowiązujące w państwach wykonywania przewozów
Zgodnie z Rozporządzeniem wykonywanie tranzytów kabotażowych wypływa z ogólnych reguł, jednakowych dla wszelkich krajów Unii Europejskiej. Tymczasem kabotaż podlega regułom ustawowym, wykonawczym i administracyjnym odbierającego państwa członkowskiego w rzeczach dotyczących: umowy frachtu, masy i wymiarów pojazdów drogowych, wymogów zespolonych z tranzytem ustalonych kategorii rzeczy, szczególnie dóbr niebezpiecznych, błyskawicznie psujących się artykułów żywnościowych i żywych zwierząt, okresu prowadzenia samochodu, czasów odpoczynku kierowcy, podatku od wartości dodanej (VAT) od usług transportowych. Należy toteż mieć pojęcie jakiemu prawu podlega realizowany przewóz, by spełnić potrzebne wymogi a także wyznaczyć granice odpowiedzialności przewoźnika i należycie odpowiedzialność tę zabezpieczyć. Podsumowanie Transporty kabotażowe stają się coraz to bardziej wzięte pośród polskich transportowców. Najważniejsze regulacje na temat kabotażu wdraża Rozporządzenie (WE) nr 1072/2009, którego zawartość powinien znać każdy transportowiec. Niemniej jednak o ile imperatywy wspólnotowe nie mówią inaczej, realizowanie kabotażu wynika w niektórych sprawach z prawa danego kraju, jakie ma bezwzględne zastosowanie przy tego rodzaju usługach.