Transport żywych zwierząt w ramach działalności gospodarczej podlega ponadprzeciętnym zasadom. Zasady tego rodzaju transportu regulują bezwzględne uregulowania unijne. Bez wątpienia firmy zajmujące się transportem inwentarza mają obowiązek być do tego upoważnione przez dane państwo członkowskie Unii Europejskiej. Co jeszcze powinni wiedzieć, jakie zezwolenia powinni posiadać kierowcy oraz konwojenci przewożonych zwierząt, a dodatkowo jakie warunki powinny spełniać pojazdy przeznaczone to transportu żywych zwierząt na terytorium Europy? Pamiętaj również, że powinieneś wykupić ubezpieczenie oc przewoźnika z rozszerzeniem o transport zwierząt.
Przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt w trakcie przewozu
Unia Europejska w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z 22 grudnia 2004 roku co do ochrony zwierząt w toku przewozu i związanych z tym działań wytycza obowiązki wszelkich osób uczestniczących w procesie przejazdu zwierząt (przewoźników, organizatorów transportu, kierowców, opiekunów), ustanawia przyzwolenia, potęguje środki dozoru i precyzuje reguły odnoszące się do długich wycieczek i stosowanych aut. Regulacje te mają z zamiaru zapewnić dobrostan zwierząt w czasie przewozu, a przede wszystkim zapobiec zranieniu lub cierpieniom zwierząt i zapewnić im warunki odpowiednie do ich zapotrzebowania.
Zezwolenia podczas transportu żywych zwierząt w Europie
Wszelkie zainteresowane strony biorące udział w operacjach przed i po transporcie i ich zatrudnieni powinni być odpowiednio przeszkoleni. Szczególnie kierowcy i osoby towarzyszące mają obowiązek mieć świadectwo umiejętności zawodowych przekazane na bazie kompletnych szkoleń odnośnie dobrostanu zwierząt przy przewozu, poświadczonych pomyślnym wynikiem egzaminu realizowanego przez suwerenny organ uprawniony przez odpowiednie władze. Jeżeli przejazd ma być dłuższy aniżeli 65 km transportowcy muszą mieć zezwolenie wydane przez należyty organ państwa członkowskiego ( państwo siedziby czy przedstawicielstwa przedsiębiorstwa). żeby pozyskać takiego rodzaju zezwolenie należy wykazać, że transportowiec dysponuje zadowalającą liczbą odpowiedniego personelu, zaopatrzenia i metod operacyjnych. W razie transportów trwających ponad 8 godzin wnioskodawca ma obowiązek przekazać:
- świadectwa kwalifikacji zawodowych dla kierowców i osób towarzyszących,
- świadectwa zaaprobowania środka transportu do użytku,
- informacje na temat monitorowania i rejestrowania ruchu pojazdu,
- plany kryzysowe w naglących wypadkach.
W sytuacji, gdy przewidywana jest wyprawa zagraniczna, kierowca musi posiadać dostosowany plan wyprawy sporządzony przez organizatora przewozu stosownie ze stereotypowym modelem i obejmujący wiadomości o:
- identyfikacji zwierząt,
- osobach za nie odpowiedzialnych,
- miejscu wyjazdu,· położeniu przeznaczenia,
- kontrolach realizowanych w trakcie przewozu.
Uwaga!!! Pozwolenia są ważne 5 lat i są spisywane w elektronicznej bazie danych.
Wymogi techniczne podczas transportu żywych zwierząt.
Aby móc przewozić zwierzęta powinny one zostać wcześniej obadane i zakwalifikowane przez urzędowego lekarza weterynarii jako zdrowe. Nie można transportować zwierząt:ciężarnych,w końcowej fazie ciąży, w tygodniu następującym po porodzie,zwierząt nadzwyczaj młodych urodzonych 2 doby przed zamierzanym transportem (w przypadku cieląt do 10 dni, świń poniżej 3 tygodni, jagniąt poniżej tygodnia) – chyba, że trasa jest krótsza niż 100 kilometrów. Podczas przewozu trzeba mieć dobraną ilość karmy (paszy) zaspokajającej wymagania żywieniowe zwierząt. Samochód powinien zostać zaopatrzony także w system umożliwiający pojenie zwierząt bądź zbiorniki z wodą ( w zależności od gatunku wożonych zwierząt). Zwierzęta trzeba napoić i nakarmić w przypadku, gdy transport przewyższa 8 godzin. Tytułem przykładu zapotrzebowanie na wodę dla osobników dorosłych w razie krów wynosi 40 l. na dzień, koni min. 36 litrów. Zwierzęta dojne muszą być traktowane w sposób szczególny np. krowy dojne muszą być dojone co 12-15 godzin. Ich potrzeba na wodę wynosi tymczasem 180 litrów na dzień. Zarządzenie uzależnia także czas przewozu od rodzaju zwierząt. W wypadku świń i koni spedycja może trwać 24h wyprawy i 24h odpoczynku, a krów 14h podróży, 1h odpoczynku i kolejne 14h wyprawy. W sytuacji, gdy przejazd jest długotrwały zwierzęta muszą być rozładowane, pożywione, napojone i pozostawione do odpoczynku przez co najmniej dobę w punktach kontrolnych bądź punktach postoju w celu zagwarantowania zdrowia i dobrostanu zwierząt podczas tych przystanków. Pamiętaj również, że powinieneś wykupić ubezpieczenie oc przewoźnika z klauzulą transport zwierząt.
Wymogi środków transportu podczas transportu zwierząt w Europie
Pojazdy dawane do przewozu zwierząt powinny spełniać wymogi bezpiecznego przejazdu. Chodzi niewątpliwie o to, by uniemożliwić zwierzętom wydostanie się z auta i nie dopuścić do ich okaleczenia, chronić zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi a także pozwolić na podtrzymanie higieny i dezynfekcję.Jako zasadnicze kryterium bezpieczeństwa należy zapewnić należytą przestrzeń między głowami zwierząt a sufitem. Pojazd musi być ponadto wyekwipowany w przesuwane przegrody, żeby oddzielić zwierzęta. Elementy dzielące winny być całkiem odporne, żeby wytrzymać obciążenie zwierząt. Nie wolno przewozić zwierząt w klatkach lub skrzyniach między osiami. Wciągu długotrwałego transportu koni jest obligacja wykorzystywania osobnych stanowisk ( z wyjątkiem klaczy ze źrebiętami). Ważny jest także system wentylacyjny, jaki musi być używany zarówno w trakcie eskapady, jak i postoju. Może być to mechaniczny układ wentylacyjny bądź system kontroli temperatury (temperatura nie może być mniejsza niż 5 °C i wyższa niż 30 stopni). Pojazd powinien być wyekwipowany w system uprzedzania kierowcy w kabinie o zmianie temperatur. Pozatym podłoga auta winna być antypoślizgowa, pokryta dobraną ściółką lub zapewniać odpowiednie absorbowanie odchodów poprzez właściwy system. Pojazd przewożący zwierzęta powinien być oznaczony specjalną tablicą i obowiązkowo być zaopatrzony w urządzenia do nawigacji satelitarnej (od 1.01.2007r. dla nowych aut i od roku 2009 dla pojazdów starszych).
Uwaga!!! Zarówno do załadunku, jak i wyładunku zwierząt powinno się używać poświęconych do ów celu pomostów, ramp i trapów. Gęstość załadunku Abstrahując od wagi auta istotna jest również gęstość załadunku. Gęstość załadunku to rozmiar powierzchni przypadający na jedno zwierzę. Wytycza się je opierając się na przyjętych w dyrektywie wartości średnich (dla koni stosuje się rozmiar powierzchni). Wartości te różnią się z uwagi na wagę, rozmiar i kondycję zwierząt, czas eskapady a także warunki meteorologiczne. Podczas gdy liczby te (waga samochodu z załadunkiem i gęstość załadunku) będą wyższe niż ustalone, samochód będzie przeładowany. Służby kontrolne mają prawo w takim przypadku ukarać kierowcę mandatem i nakazać wyładowanie zwierząt albo zawrócić samochód dostawczy do miejsca załadunku.
Przykładowe powierzchnie dla wybranych zwierząt:
- cielę o wadze 200kg od 0.70 do 0,95 m2,
- bydło o wadze 550kg od 1,30 do 1,60 m2,
- owce obcięte powyżej 55kg 0,30 m2,
- owce nieobcięte o tej samej wadze od 0,30 do 0,40 m2,
- kozy o wadze powyżej 55 kg od 0,40 do 0,70 m2.
- koń dorosły 1,75 m2,
- młode konie (od 6 miesięcy do 2 lat) 1,20 m2 w podroży do 48h i 2,40 m2 w podróży powyżej 48h,
- kucyk poniżej 144 cm 1,00 m2, · źrebak do 6 miesięcy 1,40 m2.
Podsumowanie
Na całym świecie przesyła się ponad 50 miliardów sztuk żywych zwierząt.
- Reguły transportu inwentarza wyznaczają przepisy prawa.
- Wszelcy zaangażowani w proces transportu zobligowani są do przestrzegania tych statutów podczas pełnienia swoich obowiązków.
- W każdym państwie UE funkcjonuje organ odpowiedzialny za wydawanie firmom uprawnień do tranzytu zwierząt.
- Właściwe organy kontrolne są upoważnione do kontroli działań w punktach wyjazdu i w punktach kontroli granicznej a także na wszelkim etapie podróży w sposób losowy lub ukierunkowany.